کشف حقیقت

رمزگشایی از “کارنامه”

 • آیا شما هم قبل از گرفتن کارنامه استرس دارید؟
 • آیا شما هم این استرس را نیز از مدتها قبل از امتحانات به فرزندتان انتقال می دهید؟
 • آیا شما نیز نتایج عالی در همه دروس را نشانه موفقیت فرزندان می‌دانید؟
 • آیا واکنش شما در برابر نتایج و نمرات کارنامه فرزندتان چیست؟
 • آیا در مقابل نتایج بد (نمرات پایین کارنامه) فرزندتان را سرزنش می کنید؟

 

ذهنیت درست والدین نسبت به نتیجه کارنامه، چگونگی تحلیل کارنامه و نحوه نشان دادن واکنش والدین و ارتباط با فرزند پس از مشاهده کارنامه، بسیار اهمیت دارد و کوچکترین خطا ممکن است نتایج منفی بلند مدتی را برای فرزند شما رقم بزند. مثلاً برخورد غلط شما می تواند او را ناامید و یا برعکس، بسیار مغرور کند که در هر دو صورت عواقب بعضاً جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

فکر می کنید کارنامه زیر متعلق به چه فردی است؟ یک فرد موفق یا ناموفق !!!

تصویری که در بالا مشاهده کردید، کارنامه آلبرت انیشتین است و نمرات از ۱۰ داده شده است.

 

توصیه های زیر می تواند والدین را در این مسیر یاری نماید:

 •  هنگام دریافت و دیدن نتیجه کارنامه استرس نداشته باشید

برای دریافت و دیدن نتیجه کارنامه استرس نداشته باشید و مواظب باشید استرس به فرزندتان نیز وارد نشود، چرا که پیش فرض های ذهنی ما مبنی بر اینکه، موفقیت های یک فرد در زندگی بر اساس عالی بودن او در همه دروس است، لزوما درست نمی باشد!!!

حتماً پست ” افراد موفق در کسب و کار، ولی ناموفق در تحصیل!!! ” را مطالعه نمایید. (به زودی)

 

 • پس از مشاهده کارنامه، از عکس العمل های هیجانی پرهیز نمایید

زیرا این مورد تاثیر بسیار زیادی بر احساس و عملکرد بعدی فرزندتان خواهد داشت. تمرکز بر معدل را کنار بگذارید و سعی کنید به بررسی تک تک درس ها به صورت جداگانه بپردازید.

هر موفقیت و پیشرفتی از اندیشه سر چشمه می گیرد.
توماس ادیسون

 • از مقایسه فرزندتان با دیگر هم سن و سالانش بپرهیزید

توجه داشته باشید که افراد متفاوت هستند و هر فرد استعداد و علایق خاص خودش را دارد. انیشتین جمله معروفی درباره این موضوع دارد، او گفته است:

همه انسانها نابغه اند،
اما اگر توانایی یک ماهی را در بالا رفتن از درخت بسنجید،
تا آخر عمر باور خواهد داشت که یک احمق است.

 

حتماً ویدئو “دادگاه مدارس” درباره شکایت از سیستم آموزشی در دادگاه را ببینید.

 

توجه : مقایسه فرزندتان با افراد دیگر، نه تنها تاثیری در موفقیت آنها نخواهد داشت، بلکه سبب به وجود آمدن خشم و حسادت نسبت به دیگران در آنها خواهید شد.

 

 • با دیدن نتایج نه چندان خوب (نمرات پایین) به دنبال مقصر نباشید

بی توجهی پدر، توجه زیاد مادر، کم کاری معلم، تلاش نکردن فرزند، مزاحمت خواهر یا بردارش و…

ابتدا همه دلایلی که فرزندتان مطرح می کند و تمام چیزهایی را که به ذهن خودتان و همسرتان می رسد را یادداشت کنید. سپس دلایل واقعی را پیدا کنید و دنبال راهکار مناسب برای آن باشید.

برای دروسی که فرزندتان در آن نتیجه خوبی نگرفته است، او را سرزنش نکنید، زیرا منجر به ناامیدی او خواهد شد. شما باید برای جبران و تقویت نقاط ضعف فرزندتان، برنامه داشته باشید، ولی آن را مساله اصلی برای موفقیت فرزندتان نبینید و عجله ای برای پیشرفت او در این دروس نداشته باشید.

توجه : به فرزندتان گوشزد نمایید که بالا رفتن علم او در همه مباحث، به طور کلی در زندگی اش مفید خواهد بود، مثلاً اگر او به درس ریاضی علاقه ندارد و نمی داند که ریاضی به چه دردی در زندگی می خورد، به او بگویید که شاید ریاضی به صورت مستقیم در زندگی به درد نخورد، ولی به صورت غیر مستقیم باعث افزایش قابلیت های ذهنی او می شود و می تواند از آن در جایی دیگر استفاده نماید. مثلاً قوی بودن او در حل مسائل ریاضی، در آینده شغلی او برای انجام محاسبات و بررسی های مالی تاثیر گذار خواهد بود.

برای او مثال بزنید که اگر یک نفر به دنبال بدنسازی می رود، لزوماً به دنبال استفاده از قوت بدنی خود در زندگی و جابجایی اجسام سنگین نیست، ولی قطعاً این قابلیت باعث افزایش سلامتی و زیبایی فردی او خواهد شد.

 

 • با گرفتن نمرات عالی و کارنامه خوب کار تمام نشده !!!

باید خود را برای مراحل بعدی آماده کند. همواره به تشویق نقات قوت او بپردازید و حواستان باشد که منجر به غرور او نشوید. همچنین برای بهره برداری از آن نقطه قوت فرزتدتان در آینده به دنبال برنامه باشید، مثلاً اگر به برنامه نویسی علاقه مند است، شرایطی را فراهم نمایید که او این مهارت را فرا بگیرد.

توجه : به فرزندتان گوشزد نمایید که بالا رفتن علم او در مباحثی که علاقه دارد در کنار اطلاعات به روز، تجربه، روابط و … قطعاً باعث افزایش موفقیت بیشتر او در آینده خواهد شد.

 

 • با فرزندتان در مورد علائق و استعداهایش صحبت کنید

در مورد آینده و اینکه بیشتر در چه حوزه هایی دوست دارد، کار کند و از آن لذت می برد. سعی کنید مسیر موفقیت آینده او را از هم اکنون هموار نمایید و او را در انتخاب بهترین مسیر یاری نمایید. البته در نظر داشته باشید که به احتمال زیاد ممکن است نتیجه آن ۱۰۰ درصد درست نباشد، که این کاملاً طبیعی است و او در ادامه مسیر همواره باید به دنبال بهترین مسیر ممکن برای خود باشد و این تحقق پیدا نخواهد شد مگر با تفکر، تجربه کردن و طی کردن چند مسیر در ابتدای راه …

در صورت تردید داشتن فرزندتان در استعداد و علاقه خود، او را از نزدیک با مشاغل، فضاها و ابزارها مختلف آشنا نمایید.

 

حتماً “انیمیشن زیبا و مفهومی Alike” در مورد نابودی و شکوفایی استعداد فرزندان را تماشا کنید. (مدت زمان انیمشن: ۷ دقیقه)

من در اختراع لامپ شکست نخوردم، تنها با ۱۰۰۰ راه آشنا شدم که با آن به نتیجه نرسیدم.
توماس ادیسون “مخترع لامپ”

مجله شنبه که در حوزه استارتاپ و کارآفرینی فعال می باشد، به تحلیل درست کارنامه از نگاه علمی یکی از نویسندگان مشهور پرداخته که از این طریق والدین می توانند به استعدادها و نقاط قوت فرزند خود پی ببرند و دچار برداشت اشتباه نشوند. می توانید این ویدئو جالب ۳ دقیقه ای را در زیر مشاهده نمایید.

 

از همین امروز برای تشخیص استعداد فرزندتان اقدام نمایید. شاید فردا دیر باشد…

کودک آپ
پرش کودک به مدار توانمندی”

 

کودک آپ

نوشته شده توسط تیم تحقیقاتی کودک آپ

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن