ثروت آفرینان جوان

Catherine Cook: پیدا کردن دوست واقعی از فضای مجازی

نام: Catherine Cook

سن شروع: ۱۵ سالگی

نوع کسب و کار: شبکه اجتماعی My Yearbook

 

حتما تا به حال با آن دسته از نوجوانانی برخورد داشته اید که ارتباط اجتماعی قوی ندارند و به قول هم سالانشان، حوصله سر بر هستند. بسیاری از ما گمان می بریم که این افراد نمی توانند به موفقیت های بزرگ دست یابند و به اصطلاح حسابی روی ان ها باز نمی کنیم. اگر چه تحقیقات ثابت کرده است که افراد درونگرا، دستاوردهای بزرگی کسب خواهند کرد، خوب است به عنوان سندی برای این ادعا داستان موفقیت «کاترین کوک» را مرور کنیم.

کاترین و برادرش در سال ۲۰۰۵ زمانی که وب سایت MyYearBook را راه اندازی کردند.

 

مهاجرت و تنهایی، شروع یک ایده
کاترین کوک، دختر درونگرای ۱۴ ساله ای بود که پس از مهاجرت به نیوجرسی، در ارتباط با همسالان و هم مدرسه ای هایش به مشکل برخورده بود. او به همراه برادر ۱۵ ساله اش تصمیم گرفتند که در کتاب سالانه مدرسه، به دنبال افرادی بگردند که احتمالا گزینه مناسب برای دوستی و یا همکاری با آن ها باشد. اما تلاش آنها بی فایده بود. همین اتفاق به ظاهر ناامید کننده باعث شد تا کاترین به این مسئله فکر کند که : «اگر من چنین مشکلی دارم، احتمالا دیگران هم از این مسئله رنج می برند، باید راه حلی وجود داشته باشد». چنین روحیه و نگرشی باعث شد تا او به ایده ی یک شبکه اجتماعی با امکان آشنایی افراد ناشناس برسد.

 

از کتاب سالانه مدرسه تا شبکه اجتماعی
در برخی از کشورها از جمله در آمریکا در آخر هر سال تحصیلی دانش آموزان عکس های خود را بر روی یک دفتر بزرگ می چسبانند. هر دانش آموز، در کتاب سال، یک عکس، نام و نام خانوادگی و یک جمله یا عبارتی که دوست دارد را در زیر عکس خود می نویسد.

در واقع کاترین سعی کرد که همان شیوه کتاب سال مدرسه را به صورت آنلاین در یک وب سایت پیاده سازی کند و از خود کاربران نیز کمک گرفت تا اطلاعات آن را تکمیل نماید. در واقع او فضایی مجازی خلق کرد که در آن به جای ارتباط مجازی با دوستان فعلی، افراد بتوانند دوستانی دیگر از دنیای واقعی پیدا کنند.

کاترین در اوایل سال ۲۰۰۵، سایت MyYearbook را راه اندازی کرد و در همان سال اول توانست ۹۵۰ هزار مخاطب را جذب کند. رقمی که از لحاظ نرخ ورود و جذب در علم کارآفرینی بسیار قابل توجه است. البته او به تنهایی قادر به راه اندازی چنین وبسایتی نبود. او به همراه برادرش نمونه ی اولیه را اجرا کردند و با اثبات پتانسیل طرحشان، برادر بزرگترشان، جف را راضی کردند که در پروژه آن ها سرمایه گذاری کند و در اجرا نیز آنها را کمک کند.

برادر او جف کوک یک کارآفرین حوزه IT بود که در دانشکده هاروارد پروژه اش را به قیمت ۱۰ میلیون دلار به فروش رسانده بود. او مبلغ ۲۵۰ هزار دلار در پروژه «کتاب سال من» با عنوان وب سایت MyYearbook سرمایه گزاری کرد و کاترین از این فرصت به خوبی بهره برد. حاصل این همکاری در یک دوره ۶ ساله، جذب ۱۷ میلیون دلار سرمایه، ۲۰ میلیون کاربر، ۱/۲ میلیارد تعداد بازدید ماهیانه و وبسایتی به ارزش ۱۰ میلیون دلار شد.

 لوگوی شبکه اجتماعی MyYearBook

 

موفقیت به دلیل پشتکار و البته تبلیغات
کاترین ارزش سازمانش را اینگونه بیان می کند: « برای ما تولید و ارائه خدماتی که مطابق میل نوجوانان باشد مهم است و درآمد در اولویت بعدی است. » به همین دلیل در این وبسایت، بخاطر جذب سرمایه، تبلیغاتی دیجیتال در صفحه کاربران نمایش داده نمی شود.

کاترین یکی از راه های موفقیتش را این گونه توصیف می کند: “زمانی که ما وب سایت MyYearBook را راه اندازی کردیم بسیار نگران بودیم که موفق نشویم. اما برای گسترش آن دست به تبلیغات جالبی زدیم. ما و چند تا از دوست هامون تی شرت هایی را پوشیدیم که روی آن ها نوشته بود وب سایت MyYearBook در حال حاضر ۱ میلیون کاربر داره و در حال فتح دنیا هستیم، که البته دروغ بود. اما همین تبلیغ باعث شد تا ما در عرض یک سال ۱ میلیون کاربر داشته باشیم.”

رشد سریع و قدرتمند سایت MyYearbook نظر شرکت های بزرگ تر را به خود جلب کرد تا جایی که شرکت Quepasa، قرار ادغام ۱۰۰ میلیون دلاری را با کاترین کوک و تیمش امضا کرد. شرکت جدید که امروزه با نام MeetMe فعالیت می کند، اکنون بیش از ۷۱ میلیون کاربر ثبت نام شده دارد. به گفته برخی منابع، نوجوان درونگرای دیروز، تبدیل به کارآفرینی شده که در سن ۲۳ سالگی سرمایه ای بیش از ۱ میلیارد دلار بدست آورده است. اگر علاقه مند باشید می توانید فیلم سخنرانی کاترین را در این ویدیو ببینید. او در این ویدیو از انگیزه ها و علایقش و مسیر موفقیتش می گوید.

لوگوی شبکه اجتماعی MeetMe که بعد از ادغام MyYearBook با Quepasa ساخته شد.

کودک آپ

نوشته شده توسط تیم کودک آپ

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن