ثروت آفرینان جوان

Blake Ross: خلق مرورگر امن و آسان

نام: Blake Ross

سن شروع:  ۱۰سالگی

نوع کسب و کار: مرورگر فایرفاکس (موزیلا)

 

نبوغ در کودکی
بلیک راس در سال ۱۹۸۵ در فلوریدا به دنیا آمد. او در ۱۰ سالگی علاقه خود را یافته بود و اولین وب سایت خودش را در آن موقع طراحی نمود و در ۱۵ سالگی با نبوغی که داشت در شرکت Netscape مشغول به کار شد. او هم اکنون ۳۲ سال دارد و یک مهندس نرم افزار می باشد.

 

داستان موفقیت
بلیک راس نوجوان ۱۵ ساله اهل میامی، چهار سال بعد از تولد اینترنت اکسپلورر، شروع به کار در Netscape کرد و محبوبیت روز‌ به‌ روز مرورگر اینترنتی شرکت رقیب را مشاهده می کرد. این نوجوان برنامه نویس با همکاری دیو هایت شروع به طراحی آزمایشی مرورگر جدیدی کردند. هدف آنها ساختن مرورگر ساده‌ای بود که برخلاف پیچیدگی‌های پیشین نت‌اسکیپ، کار با آن برای کاربران آسان باشد و از‌سوی‌دیگر امنیت مجازی کاربران را هم فراهم‌کند.

این‌مرورگر در‌آغاز با نام Phonix معروف شد. اما چندی نگذشت که شرکت سرمایه‌گذاری فونیکس تکنولوژی با فایرفاکس به‌مشکل برخورد و مرورگر جوان در‌حالی‌که تنها یک سال از عمرش می‌گذشت، در سال ۲۰۰۳ نام موزیلا را بر‌خود برگزید و همان سال بنیاد موزیلا بنیان‌گذاری شد. پس از تلاش فراوان اولین نسخه  فایرفاکس در نهم نوامبر ۲۰۰۴ منتشر شد. نسخه‌های اولیه فایرفاکس با استقبال بی‌نظیری مواجه شد. مرور کردن برگه‌ای، استفاده از افزونه‌ها و به‌روزرسانی خودکار از مزایایی بودند که رشد فایرفاکس را تصاعدی کردند. بعدها ویژگی‌های دیگری چون غلط‌گیری املایی و فناوری ضدفریبکاری که توسط گوگل برای این شرکت طراحی شده بود، آنقدر جلب توجه کردند که موزیلا در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ همواره رتبه یک و دو محبوبیت میان کاربران مجازی را از آن خود می‌کرد.

بلیک در ۱۹ سالگی در سال ۲۰۰۳ توانست شرکت Mozilla را راه‌اندازی نماید. از آن پس Mozilla شروع به بزرگ شدن کرد و توانست با جلب کاربران اینترنت ثابت کند که راحتی استفاده از آن برای کاربر بیش از مرورگرهای دیگر ‌ است. بلیک در سال ۲۰۰۵ به جایی رسید که حتی از لری پیج گوگلی هم مشهورتر شد و نامزد گرفتن جایزه ای جهانی شد!

در سال ۲۰۰۹ مرورگر شرکت موزیلا توسط ۳۲ درصد از کاربران فضای مجازی استفاده‌ می‌شد و نسخه ۳.۵ آن پرکاربردترین مرورگر در جهان شناخته شد؛

طبق آخرین آمار منتشرشده بیش از ۲۵ درصد کسانی که می‌خواهند در اینترنت چرخی بزنند به سراغ مرورگر فایرفاکس می‌روند. این مرورگر در سال ۲۰۰۷ یکی از محبوب‌ترین مرورگرهای وب به شمار‌ می‌رفت، درحالی‌که در‌ آن‌ زمان تنها ۵ سال از حیاتش می‌گذشت. هنوز هم این نام عنوان دومین مرورگر کامپیوتری مورد استفاده را از آن خود کرده‌ است.

 

حقایق جالب درباره مرورگر فایرفاکس
در سال ۲۰۱۴ این برند روی صفحه نمایش کامپیوتر بیش از نیم میلیارد نفر در جهان خود‌نمایی می‌کرده‌است.

برند فایر فاکس در طول سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳، چهار بار عوض‌شده و شکل تازه ایی به‌خود گرفته‌است.

در سال ۲۰۱۲ ارزش موزیلا ۱۵۰ میلیون دلار تخمین زده شده بوده است.

در این آدرس فیلمی از بلیک راس را می توانید مشاهده نمایید.

کودک آپ

نوشته شده توسط تیم کودک آپ

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن